Ürün Satışımız Yoktur.

Çiyan böcekleri, görünüş olarak kırkayak böceklerine benzerler. Çiyanlar çok tehlikeli olup oldukça zehirli bir böcek türüdür. Türlerine bağlı olarak birkaç mm olabildikleri gibi 20 - 30 cm kadar olan türleride vardır. Tıpkıkırkayaklarda olduğu gibi birçok ayak vardır. Çiyanlar gündüzleri pasif olurken geceleri aktiftirler. Doğal ortamlarda yakaladıkları haşereler ile beslenen çiyanların vücutları üzerinde bulunan ayaklarını aynı zamanda zehirleme organı olarakta kullanırlar. Çiyanlarla birçok ortamda karşılaşmak mümkündür. Toprak içerisinde yaşayanları olduğu gibi nemli ortamlarda, ormanlarda, ağaç köklerinde, kaya altlarında ve mağara içlerinde yaşayan türleri bulunur.

Çıyanı evin bodrumunda, çatısında, duvar diplerinde, duvar çatlaklarında, kapı ve pencere kenarlarında ve evlerin iç kesimlerinde görmek mümkündür. Çıyan böceğineçıplak elle temas etmek çok tehlikelidir. Çünkü çiyanlar türlerine göre oldukça zehirli canlılardır. Çıyanların rengiyaşadığı alana göre değişir, genellikle kırmızı, siyah ve sarımsı renklerde olurlar.

Çiyanları kırkayaklardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır; Kırkayak böceklerinin vücudundaki her bölmede tek ayak bulunurken, çiyan böceklerinin her bölmesinde ise 2 tane ayak bulunur. Çıyanlar insanları ısırdığında insanları zehirler. Çıyanın ısırdığı yer şişer, kızarır ve çok acı verir. Çiyan ısırması sonrası, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler görülür. Çıyanlar bulundukları ortamlara yumurta bırakarak çoğalırlar ve yumurtadan çıkan çıyan yavruları etrafa dağılarak yaşadığı alanlara yayılırlar.

Denizlide çıyan yaz aylarında sık görünmektedir. Özellikle Denizlinin bazı bölgelerinde çıyan daha sık vardır. Denizlide çıyan ilaçlama için retina ilaçlamayı arayınız