Ürün Satışımız Yoktur.

Çiyan böcekleri, görünüş olarak kırkayak böceklerine benzerler. Çiyanlar çok tehlikeli olup oldukça zehirli bir böcek türüdür. Türlerine bağlı olarak birkaç mm olabildikleri gibi 20 - 30 cm kadar olan türleride vardır. Tıpkıkırkayaklarda olduğu gibi birçok ayak vardır. Çiyanlar gündüzleri pasif olurken geceleri aktiftirler. Doğal ortamlarda yakaladıkları haşereler ile beslenen çiyanların vücutları üzerinde bulunan ayaklarını aynı zamanda zehirleme organı olarakta kullanırlar. Çiyanlarla birçok ortamda karşılaşmak mümkündür. Toprak içerisinde yaşayanları olduğu gibi nemli ortamlarda, ormanlarda, ağaç köklerinde, kaya altlarında ve mağara içlerinde yaşayan türleri bulunur.

Çıyanı evin bodrumunda, çatısında, duvar diplerinde, duvar çatlaklarında, kapı ve pencere kenarlarında ve evlerin iç kesimlerinde görmek mümkündür. Çıyan böceğineçıplak elle temas etmek çok tehlikelidir. Çünkü çiyanlar türlerine göre oldukça zehirli canlılardır. Çıyanların rengi yaşadığı alana göre değişir, genellikle kırmızı, siyah ve sarımsı renklerde olurlar.

Çiyanları kırkayaklardan ayıran bazı özellikler vardır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır; Kırkayak böceklerinin vücudundaki her bölmede tek ayak bulunurken, çiyan böceklerinin her bölmesinde ise 2 tane ayak bulunur. Çıyanlar insanları ısırdığında insanları zehirler. Çıyanın ısırdığı yer şişer, kızarır ve çok acı verir. Çiyan ısırması sonrası, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık ve kusma gibi belirtiler görülür. Çıyanlar bulundukları ortamlara yumurta bırakarak çoğalırlar ve yumurtadan çıkan çıyan yavruları etrafa dağılarak yaşadığı alanlara yayılırlar.

ÇIYAN İLE MÜCADELE

Çiyan ile mücadele çok önemli bir konudur. Çiyan görüldüğü ortam periyodik olarak ilaçlanmalı. İlaçlama mutlaka şirketimiz gibi yasal olan firmalar tarafından yapılmalı. Haşere türüne göre farklı ilaçlar kullanarak en kısa zamanda kalıcı çözüm üreten ilaçlama şirketi olarak her zaman yanındayız. Çiyan zehirli bir haşere olduğu için mutlaka görüldüğü anda müdahale için bizleri arayın


1- ÇIYAN ZARARLIMI?

Evet çıyanlar zehirli haşere grubu olduğundan insana zararlıdırlar. İnsanı ısırdığında çoğu zaman zehirler. Bazı insanlar yapılarından dolayı hassastırlar ve çıyan ısırınca mutlaka hekime gidilmesi gerekir aksi takdirde ölümle sonuçlanabilir.


2- ÇIYAN NE KADAR BÜYÜR?

Çıyanlar türüne bağlı olarak farklı büyüklükte olabilmektedirler. Bazı sıcak iklimlerde yaşayan çıyan türleri 30 cm kadar olabilmektedirler.


3- ÇIYANLAR NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Genellikle yağmurlu havalarda ve nemli ortamlarda görülür. Çıyanlar, gece daha çok aktif oldukları için karanlıkta çıyanla daha sık karşılaşılır.


4- ÇIYANLAR NE RENKTİR?

Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renklerde olurlar. Genel olarak; siyah, kırmızı, sarı, gibi farklı renklerde olabilmektedirler.


5- ÇİYANLAR NE YER?

Çıyanlar yakaladıkları börtü böcek, haşere türlerini, bazı türleri hatta fareleri bile ısırıp öldürdükten sonra yerler. Çok nadir olarak meyve ve sebze öz suyunu kullanırlar.


6- ÇİYAN NERDE BARINIR?

Çıyanlar dış ortamlarda; toprak altında, ormanlarda ve yaprak altlarında, taş diplerinde, duvar ve beton bloklar altında, evlerde ise kapı pencere kenarlarında, bodrumlarda ev çatılarında ve evin her kesimine yaygın halde bulunabilirler.