Ürün Satışımız Yoktur.

Hayvanlar aleminin en ufak canlıları olan karıncaların on binlerce türü vardır. Karıncalar, diğer hayvan gruplarından farklı olarak koloni halinde yaşayan canlılardır. Vücutları diğer canlılarda olduğu gibi 3 kısımdan oluşur. Baş, göğüs, karın olmak üzere üç kısımdan oluşan karıncalarda, 3 çift olmak üzere toplam 6 ayak bulunur. Baş kısmında 1 çift antenleri bulunan bu böceklerin ağız kısımlarında kesici kıskaçları bulunur. Karıncalar kendilerini yaşadığı ortama bağlı kamufle ederler. Bulunduğu ortamın rengini alırlar yani türlerine ve yaşadığı ortama bağlı olarak renkleri farklıdır. Karıncalarda boyun ve bel kısımları oldukça incedir. Karınca grubu beslenmek için hem ot hem de et yer. Boyları 1 mm olanları olduğu gibi 4-5 cm olanları da vardır. Yuva yapmak için uygun ortam bulduklarında hemen koloni şeklinde oralara yerleşirler.

Karıncalarda ana kraliçe denen karıncalar vardır. Ana kraliçeler doğduğu zaman kanatları bulunur ve her kraliçe karınca kendi kolonisini oluşturur. Bir karınca kolonisi içinde binlerce veya milyonlarca karınca olabilmektedir. Karınca yuvasını yaşadığı yerin derinlerine kadar kazarak kendileri yapar. Haşere ve böcekler içinde en çalışkan hayvan olarak bilinir. Günün 16-20 saat kadarını çalışarak geçirir. Sadece gece karanlığında günde 6-8 saat kadar uyuyarak zamanlarını değerlendirirler. Karıncalar güçlü bir kas yapısına sahip canlılardır. İnsan ile kıyaslarsak karıncalar insandan 100'lerce kat daha güçlüdür.Kendi vücut ağırlığının 50- 60 katı kadar ağır olan maddeleri kaldırırlar. Genellikle bitkilerin taze aksanlarını koparıp yuvalarına götürürler. Karıncalar bitki yapraklarını yemezler. Karıncaların götürdüğü bu aksanlar üzerinde mantarlar oluşur. Koloni bu mantarları yiyerek beslenir. Aynı zamanda karıncaların ölmüş böcekleri yiyen türleride vardır. 

Karıncalar türleri iletişimini başındaki antenleri ile sağlarlar. Anteninden ses frekansı şeklinde titreşim göndererek diğer arkadaşları ile irtibat sağlarlar. İletişimi alan karıncalar hemen frekansın geldiği yere doluşurlar. Karıncalar insanı bazen ısırır çünkü aç kaldığı zaman insanı besin olarak görür. Ayrıca ekinlere ve evlerde buldukları yiyecekleri taşıyabildikleri kadarını keserek yuvasına taşır ve insana bu konuda zarar verir.

Beslenmek için her tarafı araştırırlar başucundaki antenleri ile yiyeceklerin yerini tespit ederler. Kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Her karınca grubunun işi farklıdır. Karıncalar yaptığı işe göre farklı isimler alırlar. Bunlar: işçi karınca, çöpçü karınca,köle karınca, böcekçi karınca, savaşçı karınca, leşçi karınca gibi.

Karınca ile mücadele etmek için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlanmalı. Karınca ilaçlamada dikkat edilmesi gereken konular var. Kullanılan ilaçlar mutlaka sağlık bakanlığı onaylı olmalı, ilaçlar konusun da uzman yasal firmalar aranılarak bu iş üstesinden gelinir. Konusunda uzman, işini bilen, ilaçlamaya hakim personelimiz ile daima yanındayız.

KARINCAYLA ALAKALI SORULAR

1- KARINCALAR NE YER?

Karıncalar besin olarak bitkilerden beslendiği gibi böcek ve hayvanların leşlerini de tüketirler.


2- KARINCA YUVASINI NERDE YAPAR?

Karıncalar yuvasını toprağın derinliklerine ve ağaç köklerini içine yaparlar


3- KARINCA ISIRIR MI?

Karıncalar insanı kan emmek için ısırmazlar. Karıncalar sadece insanı besin maddesi olarak gördüğü zaman ağız kısmında bulunan kıskaçları ile dişler.


4- KARINCA NASIL HAREKET EDER?

Karıncalar uçmazlar veya zıplamazlar . Karıncalar sadece yürüyerek gitmek istedikleri yere giderler


5- KARINCA HANGİ RENKTİR?

Karınca yaşadığı ortama bağlı olarak ortamın rengine benzeyerek farklı renklere sahiptir.